Instrukcja obsługi

Korzystając z gby.pl oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z informacjami zawartymi w działach Polityka prywatnościInstrukcja obsługiZasady komentowania i w pełni je akceptujesz.

Publikując jakiekolwiek treści na gby.pl, szczególnie zdjęcia na Forum oraz na Tablicy aktywności, oświadczasz, że posiadasz prawa autorskie do tych materiałów i nie naruszasz praw osób na nich przedstawionych. Jeśli zauważyłeś/aś jakiekolwiek naruszenie praw autorskich lub zostało opublikowane na Tablicy lub Forum zdjęcie, na którym jesteś, a nie wyrażałeś/aś na to zgody, zgłoś to niezwłocznie za pośrednictwem działu Kontakt.

Sekcje Tablica aktywności, Grupy, Katalog Czytelników i Prywatne wiadomości widoczne są wyłącznie dla zalogowanych Czytelników. Dla niezalogowanych Czytelników, linki w głównym menu prowadzące do tych funkcji są nieaktywne.

Spis treści:
Rejestracja | Profil i prywatność | Społeczność | Forum | Tablica aktywności | Grupy | Prywatne wiadomości | Powiadomienia

Rejestracja

Ze wszystkich funkcji gby.pl korzystać mogą jedynie zarejestrowani Czytelnicy. Odnośniki w menu “Społeczność” działają wyłącznie dla zalogowanych Czytelników. Po zalogowaniu się możesz:

 • dołączyć do społeczności Czytelników, czyli publikować na tablicy aktywności, zakładać grupy i uczestniczyć w dyskusjach tam podejmowanych
 • zarezerwować swój pseudonim (pseudonim zarejestrowanych Czytelników jest wyróżniony na forum)
 • korzystać w pełni z forum, czyli otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach w interesujących Cię dyskusjach, edytować swoje komentarze, korzystać z funkcji cytowania komentarzy innych Czytelników, zobaczyć w jednym miejscu swoją aktywność i aktywność innych Czytelników na forum (m.in. sprawdzić jakie tematy na forum rozpoczęli, komentują, lubią i subskrybują)
 • wysyłać prywatne wiadomości
 • dołączać zdjęcia do komentarzy
 • zobaczyć zbiorczą listę wszystkich zarejestrowanych Czytelników

Pamiętaj aby podczas rejestracji podać adres mailowy, do którego masz dostęp. Aktywacja konta następuje po kliknięciu linku, który otrzymasz w mailu.

Twój profil i prywatność

Każdy zarejestrowany Czytelnik może edytować informacje o profilu i dostosowywać ustawienia konta do swoich preferencji. Przygotowałem szerokie możliwości zarządzania prywatnością. Możesz ustawić widoczność profilu na trzy sposoby:

 • widoczny dla wszystkich
 • widoczny tylko dla zalogowanych
 • widoczny dla znajomych

Po zaznaczeniu odpowiedniej funkcji, Twój profil nie będzie widoczny na liście Czytelników. Znajdziesz ją w tym miejscu: Twój profil -> Ustawienia -> Prywatność

W sekcji “Twój profil” możesz ponadto:

 • ustawić pseudonim jakim będziesz się posługiwał/a;
 • napisać kilka słów o sobie, po to, aby inni wiedzieli z kim dyskutują;
 • ustawić sygnaturę, czyli podpis, który będzie widoczny pod każdym Twoim postem na forum;
 • sprawdzić swoją aktywność na forum, w tym – jakie tematy na Forum rozpocząłeś/aś, jakie komentowałeś/aś, zobaczyć tematy, które polubiłeś/aś, które fora i tematy subskrybujesz;
 • sprawdzić powiadomienia i prywatne wiadomości;
 • zmienić adres mailowy, hasło dostępu, ustawić widoczność Twojego profilu dla innych Czytelników, a także ustawić wiele innych opcji, w tym dotyczących prywatności

Społeczność

Rejestracja na gby.pl umożliwia dołączenie do społeczności, z którą możesz wymieniać poglądy i wchodzić w interakcję na kilka sposobów. Służą do tego cztery moduły – forum, tablica aktywności, grupy oraz prywatne wiadomości. Każdy zarejestrowany Czytelnik może tworzyć swój krąg znajomych.

Forum dyskusyjne

Forum dostępne jest dla wszystkich, także niezarejestrowanych Czytelników. Aby dodać komentarz wystarczy podać imię lub pseudonim i wpisać Twój adres e-mail.
Forum nie jest moderowane na żywo, tzn. komentarze pojawiają się na nim od razu po przyciśnięciu przycisku “Wyślij”. Obowiązują jednak pewne zasady, o których przeczytasz w tym miejscu. Są to raczej oczywiste wskazówki, ale zachęcam do zapoznania się z nimi.

Wygląd pojedynczego komentarza na forum

Opis funkcji:

 1. Avatar, czyli obrazek profilowy. Możesz ustawić go w menu Twój profil -> Profil -> Zmień zdjęcie profilowe
  Avatar możesz dodać z komputera/telefonu lub zrobić zdjęcie telefonem i wrzucić je od razu na gby.pl. Po załadowaniu zdjęcia będzie można je skadrować wg własnego uznania.
 2. Nazwa Czytelnika.
 3. Informacja o tym, że dany czytelnik jest zarejestrowany.
 4. Ilość postów, które napisał czytelnik. Liczba wskazywana jest także przy niezalogowanych czytelnikach. W ich przypadku zliczana jest na podstawie IP komputera/telefonu, z którego dodawany jest komentarz.
 5. Jeśli chcesz oznaczyć konkretnego Czytelnika gdziekolwiek na gby.pl, użyj znaku “@” plus nazwa Czytelnika.
 6. Link, za pomocą którego, możesz wysłać do Czytelnika prywatną wiadomość.
 7. Możesz edytować swoje wpisy na forum. Jeśli przy tej operacji zaznaczysz opcję “Zachowaj dziennik tej edycji”, taka informacja pojawi się przy edytowanym komentarzu. Dodatkowo możesz wpisać powód edycji.
 8. Zarejestrowani Czytelnicy mogą dodać do każdego komentarza maksymalnie 5 zdjęć.

Tablica aktywności

Tablica to miejsce, w którym możesz wrzucać teksty i zdjęcia, osadzać linki z zewnętrznych serwisów np. YuoTube oraz sprawdzać co dzieje się na gby.pl. Pojawiają się na niej powiadomienia o nowych wpisach i komentarzach na forum, o rejestracji nowych Czytelników, o ich aktywności. Filtr umożliwia wyświetlenie tylko tego, co w tym momencie Cię interesuje.

Dostępne są następujące filtry:

 • Wszystko – pokazuje wszystkie poniższe informacje
 • Nowi czytelnicy – info o nowo zarejestrowanych Czytelnikach
 • Aktualizacje – wiadomości tekstowe opublikowane na tablicy
 • Zdjęcia – wszystkie zdjęcia dodane na tablicy i w profilach Czytelników
 • Nowe grupy – nowo utworzone grupy publiczne i prywatne. Stworzenie grupy ukrytej nie jest odnotowywane na tablicy.
 • Wątki – nowe wątki na forum
 • Odpowiedzi – nowe odpowiedzi na forum
Filtry na tablicy aktywności

Ogólna tablica, na której wyświetlane są treści dodawane przez wszystkich Czytelników, dostępna jest z głównego menu: Społeczność ->Tablica. Każdy Czytelnik posiada na stronie swojego profilu tablicę, która wyświetla tylko jego aktywność.

Wpisując symbol “@” plus nazwa Czytelnika – @nazwaczytelnika utworzysz wzmiankę o innym uczestniku społeczności. Osoba ta otrzyma powiadomienie o Twoim oznaczeniu.


Opis funkcji na tablicy:

 1. W tym polu wpisujesz treść, która zostanie opublikowana na tablicy aktywności. Swoje aktualizacje i Twoje odpowiedzi na aktualizacje innych Czytelników możesz edytować przez 30 minut od ich publikacji. Po tym czasie możesz je tylko usuwać.
  Po kliknięciu pola komentarza, poniżej pojawią się opcje publikacji.
 2. Przy pomocy tej ikonki możesz wrzucić na tablicę zdjęcie lub grafikę w formacie JPG.
 3. Wpis pojawia się zawsze na głównej tablicy i na tablicach indywidualnych – w profilu lub w grupie. Tutaj wybierasz miejsce jego publikacji.
 4. Przy każdej treści, którą publikujesz na tablicy możesz ustawić jej widoczność dla innych Czytelników.

Grupy

Grupy pozwalają na gromadzenie w jednym miejscu postów i wszelkich innych treści generowane przez określony krąg Czytelników.
Grupy mogą być ogólnodostępne, prywatne lub ukryte. O jej charakterze decyduje założyciel, który staje się automatycznie administratorem.
Administratorzy grup mogą zatwierdzać prośby o dołączenie do grupy prywatnej, zapraszać znajomych do gromadzenia się w ukrytej grupie, nawiązywać komunikację między Czytelnikami i rozszerzać uprawnienia (moderacja, administracja) na innych Czytelników. Każda z grup może posiadać własne forum. To z kolei może być publiczne, dla grup ogólnodostępnych, albo niewidoczne dla Czytelników spoza grupy ukrytej.

Grupa publiczna – każdy Czytelnik może dołączyć do tej grupy. Ta grupa będzie widoczna w katalogu grup oraz w wynikach wyszukiwania. Treść i aktywność grupy będą widoczne dla każdego Czytelnika.

Grupa prywatna – tylko osoby, które poproszą o członkostwo i zostaną zaakceptowane, będą mogły dołączyć do grupy. Ta grupa będzie widoczna w katalogu grup oraz w wynikach wyszukiwania. Treść i aktywność grupy będą widoczne tylko dla Czytelników należących do grupy.

Grupa ukryta – tylko osoby zaproszone mogą dołączyć do grupy. Ta grupa nie będzie wymieniona w katalogu grup ani w wynikach wyszukiwania. Treść i aktywność grupy będą widoczne tylko dla Czytelników należących do grupy.

Prywatne wiadomości

Wiadomość możesz wysłać na trzy sposoby:

 1. Bezpośrednio z profilu Czytelnika, do którego chcesz ją wysłać. Odpowiedni przycisk znajduje się pod nazwą profilu.
 2. Na forum klikając link” PW” umieszczony pod nazwą Czytelnika w kolumnie “Autor”.
 3. Wciskając w swoim profilu przycisk “Utwórz wiadomość”, następnie wpisując w pole czytelnik – @czytelnik. Po wpisaniu kilku pierwszych liter, system wyświetli listę użytkowników zaczynających się na ten ciąg znaków.

Czytelnicy są powiadamiani o nowych wiadomościach na trzy sposoby:

 • w powiadomieniach na pasku głównego menu przy ikonce dzwoneczka
 • mailem, jeśli ten sposób jest włączony w ustawieniach profilu
 • na karcie Wiadomości

Umieściłem tę funkcję na stronie głównie po to, aby Czytelnicy mogli dyskutować i wyjaśniać między sobą sprawy poruszane na gby.
Strona chroniona jest szyfrowaniem SSL. Mimo to zalecam szczególną ostrożność podczas używania prywatnych wiadomości. Zaznaczam, że nie biorę odpowiedzialności za straty poniesione przez nieodpowiedzialne zachowania Czytelników w kwestiach bezpieczeństwa.
Odradzam przesyłanie przez prywatne wiadomości numerów kart kredytowych, haseł dostępu do kont bankowych, pinów, numerów PESEL i innych wrażliwych danych.

Powiadomienia

Nowe powiadomienia są wyświetlane po prawej stronie głównego menu pod symbolem dzwoneczka. Domyślnie są tworzone, gdy wydarzy się jedna z następujących rzeczy:

 • Czytelnik wspomni o Tobie na tablicy w formie @nazwaczytelnika
 • Czytelnik odpowiada na opublikowaną przez Ciebie aktualizację na tablicy lub komentarz na forum
 • otrzymasz wiadomość
 • otrzymasz zaproszenie do znajomych lub inny czytelnik zaakceptuje Twoją prośbę
 • zostaniesz zaproszony do grupy

Przeczytane i nieprzeczytane powiadomienia możesz przeglądać i zarządzać nimi w sekcji „Powiadomienia” w swoim profilu. Zostaniesz tam przeniesiony/a po kliknięcia dzwoneczka w głównym menu.

Możesz włączyć lub wyłączyć powiadomienia e-mail w sekcji Twój profil>Ustawienia>E-mail.

Newsletter

Po włączeniu tej funkcji będziesz otrzymywać na skrzynkę mailową powiadomienia o nowych artykułach publikowanych na gby.pl i innych nowościach związanych z portalem oraz Sklepem gby.

Będę rozsądnie korzystał z tego rozwiązania, także nie obawiaj się lawiny maili z gby. Częstotliwość wysyłania maili nie będzie duża. Zapewniam, że nigdy nie będę wysyłał treści reklamowych firm/organizacji trzecich. Nie będę także handlował i przekazywał nikomu zgromadzonych adresów mailowych.

Newsletter będzie przychodził z adresu info@gby.pl. Jest to adres służący wyłącznie do celów technicznych. Nie wysyłaj tam proszę żadnych wiadomości. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, zapraszam do działu Kontakt.

Back to top button
Close
Close