Foto

Migawka z Bytowa 1

Od niedawna rejon Bytowa w okolicach dworca autobusowego bardzo mocno się zmienia. Powstają nowe kamienice, wyremontowany został most kolejowy nad Borują, trwa duża inwestycja.

W kwietniu 2019 r. otwarto po remoncie most kolejowy nad rzeką Borują. Dzięki wsparciu funduszy europejskich sam zabytek, ale także jego otoczenie zmieniło się nie do poznania. Powstało bardzo urokliwe miejsce na spacery. Warto odwiedzić je po zmroku, bo jest profesjonalnie oświetlone.

Nowe życie zyskał także pobliski zespół parkowo – cmentarny. Na jego terenie umieszczono lapidarium i stanęła figurka św. Jerzego.

Lapidarium

Mała uwaga dla rodzin z wózkami i osób na wózkach inwalidzkich, które chcą wybrać się na spacer w te miejsca. Myślę, że najbardziej naturalna trasa zaczyna się przy wejściu na most od strony dworca. Przechodzimy przez most, docieramy do Starego Dworca, następnie kierujemy się w dół do podstawy mostu, pokonujemy drewnianą kładkę. Niestety w tym miejscu nie ma podjazdu dla wózków. Można pokonać łagodne (choć niełatwe do sforsowania) schody po lewej stronie, ale trasa kończy się przy ulicy i chcąc przejść do parku, musimy to zrobić “na dziko”. Najlepiej więc wrócić tą samą drogą do punktu wejścia.

Kolejną dużą inwestycją w tym rejonie jest budowa węzła transportu zbiorowego. W jej ramach zostanie przebudowany budynek dworca, powstanie parking Park&Ride dla 250 samochodów osobowych, także elektrycznych oraz zbudowana zostanie spora infrastruktura towarzysząca.

Remont budynku dworca

Prywatni inwestorzy także przyczyniają się do ożywienia okolicy. Powstały nowe kamienice przy Rondzie Kaszubskim, kolejne budowane są na terenie starej gazowni.

Źródła
UM Bytów
Tagi
Back to top button
Close
Close